Programul Zilelor Oraşului 2007
2007-05-09 00:00:00

Program general – Zilele oraşului Satu Mare 2007

 

Vineri  25 mai

 

ora: 1000

- Program artistic: Ansamblul Inedit – Palatul Copiilor, Prezentare de modă pentru copii cu Gaby’s Models, Tanita, Still, DJ Adi, X-Treme, Ameri-k, Brillianty Dance, Nelu Tarţa, Horea Someşan, prezentare de modă cu Gaby’s Models,  Ilinca Berindei, G Skill, Ioana Boca, Radu Bledea, In Extenso, Crazy Dancers, Miss Ziua Oraşului, Rap Time, Magic, B. Element, Jam, Lili Fedorca, Răzvan Crivaci, Riff, Mircea Florian, Corina, Emanuel, Desperado, Sugarloaf, Fly Project

Locaţia: Scena din P-ţa 25 Octombrie

Organizator: Casa de Cultură G.M. Zamfirescu

 

ora: 1200

- Deschiderea oficială a sărbătorii – Majorete, ADV Percussion Band şi Pro Arta Brass

Locaţia: P-ţa 25 Octombrie

Organizator: Primăria Municipiului Satu Mare

 

ora: 1230

- Vizitarea expoziţiei din Centrul de relaţii cu publicul

Locaţia: Holul mare al Palatului Administrativ, P-ţa 25 Octombrie nr.1

Organizator: Primăria Municipiului Satu Mare

 

ora: 1300

- Deschiderea oficială a celei de-a XIV-a ediţii a expoziţiei dendro-floricole „Expoflora 2007”

Locaţia: Casa de Cultură a Sindicatelor, P-ţa 25 Octombrie nr.1

Organizator: Primaria Municipiului Satu Mare


ora: 1600

 - Turneu internaţional de baschet feminin ,,Cupa Fericirii - 2007,,

Locaţia:  Sala de sport a  Liceului Sportiv - Satu Mare

Organizator: Clubul Sportiv - Sănătatea Ergolemn - Satu Mare


Sâmbătă - 26 mai

ora 1000

-  ,,Târgul meşteşugarilor,,

Locaţia:  str. I. C .  Brătianu

Organizator: Muzeul Judeţean Satu Mare 

ora 1100

- Carte şi revuistică sătmăreană. Lansări de carte şi reviste literare. Autori sătmăreni şi invitaţi din ţară.

Locaţia: Curtea Muzeului de Artă

Organizator:  Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional a judeţului Satu Mare

 

ora 1200

- ,,Civilizaţie, Identitate, Multiculturalitate,, - Vernisajul expoziţiei de etno-istorie

Locaţia: Muzeul de Istorie

Organizator:  Muzeul Judeţean Satu Mare

 

ora 1230

- „Moştenire în lut” - Expoziţie de plăci ceramice

Locaţia: Muzeul de Istorie

Organizator:  Muzeul Judeţean Satu Mare

 

ora 1245

- „Cactuşi şi plante suculente” -  Expoziţia Asociaţiei Aztecium

Locaţia: Muzeul de Istorie

Organizator:  Muzeul Judeţean Satu Mare

 

ora 1300

- ,,Ţara Oaşului – Oameni, Locuri, Obiceiuri,, - Expoziţie de fotografie

Locaţia: Muzeul de Istorie

Organizator:  Muzeul Judeţean Satu Mare

 

ora 1330

- Animaţie pe strada copiilor – Jocuri şi concursuri, personaje din poveşti,  bal mascat în aer liber, teatru de păpuşi în limbile română şi maghiară, teatrul Gong - Sibiu

Locaţia: Str. Horea, în faţa Teatrului de Nord

Organizator:  Casa de Cultură G.M. Zamfirescu, Teatrul de Nord Satu Mare

 

ora: 1345

- Expoziţie de fotografii în aer liber: Reha Iosif – Instantanee sătmărene

Locaţia: Pasajul Dacia

Organizator: Direcţia pentru cultură, culte şi patrimoniu cultural naţional a judeţului Satu Mare

 

ora 1400

- Recepţia oficială

Locaţia: Restaurant Dacia

Organizator:  Primăria Municipiului Satu Mare

 

ora 1400

- Turnir - arme medievale cu Ordinul Cavalerilor de Mediaş

Locaţia: P-ţa Libertăţii, lângă Catedrala Romano-Catolică

Organizator:  Casa de Cultură G.M. Zamfirescu

 

ora 1530

- Demonstraţii şi competiţii sportive: minifotbal, tenis cu piciorul, baschet stradal, volei de plajă, lupte, judo, karate modern, gimnastică, karate modern, caiac-canoe

Locaţia: Scena din P-ţa Libertăţii, intrare pe str. 1 Decembrie

Organizator:  Direcţia pentru Tineret şi Sport

 

ora 1600

- Program folcloric: Ansamblul Codrişorul, Ansamblul Casei de Cultură din Negreşti, Ansamblul Sânzienele şi Maria Tripon, Mihai Papariga, Organizaţia Tinerilor Germani Sătmăreni Gemeinsam, Ansamblul Ceatăra şi Ana Holdiş Pop, Mihai Ciobanu din Chişinău, Matilda Pascal Cojocăriţa, Dinu Iancu Sălăjanu, Ansamblul Cununiţa

Locaţia: Scena din P-ţa Vasile Lucaciu

Organizator:  Casa de Cultură G.M. Zamfirescu

 

ora 1800

- Concert vocal simfonic intitulat „La bulciugul mirelui”

Locaţia: Filarmonica de stat „Dinu Lipatti”

Organizator:  Filarmonica de stat  „Dinu Lipatti”

 

ora 1900

- Superconcert HOLOGRAF – ALPHAVILLE, în deschidere DJ DANZEL

Locaţia: Scena din P-ţa 25 Octombrie

Organizator:  Casa de Cultură G.M. Zamfirescu

 

ora 2130

- Spectacol stradal: mers pe picioroange, jonglerii cu flăcări cu trupa „The Serious Road Trip”

Locaţia: P-ţa Libertăţii, lângă Catedrala Romano-Catolică

Organizator:  Casa de Cultură G.M. Zamfirescu

 

 

ora 2400     JOC DE ARTIFICII

 

     Duminică - 27 mai,

 

ora 1000

- Demonstraţii şi competiţii sportive: baschet stradal, minifotbal, tenis cu piciorul, volei de plajă, gimnastică aerobică, box, thai-box, dans sportiv, scrimă, dans, kick-box şi thai-box, kick-box, karate modern

Locaţia: Scena din P-ţa Libertăţii, intrare pe str. 1 Decembrie

Organizator:  Direcţia pentru Tineret şi Sport

 

ora 1600

- Program folcloric: Ansamblul Codrişorul, Orchestra Liceului de Artă, Egri Csodaszarvas Neptanc Egyuttes, Trandafirul Negru, Petrică Mureşan, Maria şi Mihai Nemeş, Ansamblul Artistic Profesionist Crişana, Nicolae Pomohaci, Nicolae Furdui Iancu

Locaţia: Scena din P-ţa Vasile Lucaciu

Organizator:  Casa de Cultură G.M. Zamfirescu

 

ora 1600

- Bal Stradal cu formaţiile: Smog, Cultura sub Cenzură, Underskies, No Name, Park Folk Grup, Knock Out, Trio Ra, No Comment, 4 Ever

Locaţia: Scena din P-ţa Libertăţii, în faţa Catedralei Romano-Catolice

Organizator:  Casa de Cultură G.M. Zamfirescu

 

ora 1800

- DJ Party

Locaţia: Scena din P-ţa 25 Octombrie

Organizator: Casa de Cultură G.M. Zamfirescu


ora 1945

- Concert preclasic - Francesco Maria Verocini

Locaţia: Catedrala Romano-Catolică

Organizator:  Filarmonica Dinu Lipatti
  
Înapoi